Denne side fungerer som gruppe-bibliotek for nye og eksisterende medlemmmer af facebookgruppen, " Diabetes 2 Danmark".
Der er meget ny viden når man får type 2 diabetes, og vi vil på denne side skrive om det vigtigste.
Ingen administrator på denne side har en sundhedsfaglig uddannelse, men alt info kommer fra evidens eller egne erfaringer.
Bliv medlem for 100 kr ved at klikke her.
På denne side forklarer vi lidt om GI også kaldt glykemisk index
Glykæmisk indeks (GI) blev i sin tid opfundet som et værktøj til regulering af blodsukker for type 1 diabetikere.
GI er et udtryk for, hvor meget 50 gram kulhydrat af en bestemt fødevare, påvirker blodsukkeret. GI bliver ikke direkte brugt i behandlingen mere, men omtales ofte stadigvæk, så derfor en forklaring på begrebet her.
GI dannes således:
Et antal mennesker har spist en fødevare i en mængde, så hver har indtaget 50 gr kulhydrat, og deres blodsukker er derefter målt løbende. En hurtig påvirkning giver et højt blodsukker, mens en langsom påvirkning giver et lavere.
Fødevarerne er herefter inddelt i kategorier, hvor udgangspunktet er glukose, der er sat til indeks 100. Enkelte GI-lister bruger hvidt brød som indeks 100.
Problemet med at bruge GI er,
at der er sammenlignet 50 gr kulhydrat af hvert produkt. Fx skal der 600 gr gulerødder til for, at man indtager 50 gr kulhydrat, og det er de færreste, der spiser så meget på en gang.
Derfor har man udviklet et Glykæmisk load (GL), hvilket er blodsukkerpåvirkningen af en normal mængde/portion af pågældende fødevare.
Derved fås et meget mere retvisende billede af den glykæmiske påvirkning. Fx er GI for gulerødder 72, mens GL for 100 gr gulerødder er 5.
Formlen for at beregne GL er
For GL er de fastsatte grænser således
Flere forhold kan influere,
fx vil fedt i måltidet forsinke kulhydraternes påvirkning af blodsukkeret.
Det skal bemærkes, at GI og GL ikke siger noget om fødevarens sundhed.
Hvis man vil bruge GI/GL til noget, så skal det gøres med omtanke, og generelt anbefaler vi ikke brugen. Der findes ikke gode fyldestgørende lister med GI, og slet ikke GL, i Danmark, men man kan finde nogle på nettet.
Her er en dansk side med GI, men uden GL, og det er ret intetsigende.
https://sundfo.dk/mere-om-pco/glykaemisk-indeks-tabel-gi-tal.html
En af de bedste er denne, men den er Australsk og fødevarerne matcher ikke altid de danske.